Wygasanie cykli

Wygasanie cykli

U jednych kobiet cykl skraca się, czasem nawet do dwudziestu dni, u innych wydłuża się. Krwawienia słabną lub przeciwnie, nasilają się. U 90% kobiet, które nie miały menstruacji przez pół roku, nie wystąpi już ona nigdy. Ale niekiedy po dłuższej przerwie menstruacja pojawia się ponownie. Nie ma tu żadnych żelaznych reguł.

W miarę zbliżania się do menopauzy, zwykły cykl ulega rozchwianiu, w czym odzwierciedla się przebiegający stopniowo przełom hormonalny. Ponieważ dojrzewa coraz mniej pęcherzyków Graafa, w pierwszej połowie cyklu zaczyna coraz bardziej obniżać się poziom estrogenów. Tym samym coraz mniej prawdopodobna staje się owulacja, a jeśli występuje, coraz rzadziej może dojść do zapłodnienia.

Bez owulacji nie powstaje ciałko żółte, które wytwarza progesteron. Estrogeny pobudzają rozrost śluzówki macicy i jeśli w drugiej połowie cyklu nie ma przeciwdziałania progesteronu, śluzówka grubieje, co może prowadzić do obfitego krwawienia. Zakłócenia takie pojawiają się już około 35 roku życia. Wskutek zanikania owulacji oraz spadku poziomu hormonów żeńskich doznajemy coraz częściej różnych nieprzyjemnych sensacji, a gdy wreszcie ilość wydzielanych estrogenów przestaje stymulować śluzówkę, zanika miesiączkowanie.

reklama

KOBIETA

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl