Skuteczność procedury In vitro

Skuteczność procedury In vitro

Kiedy wykorzystało się już wszystkie dostępne możliwości w walce o dziecko i nie przyniosły one rezultatu, ostatnim wyjściem dla wielu par jest zapłodnienie pozaustrojowe. Jest to najbardziej inwazyjna metoda stosowana w klinikach leczenia niepłodności. Mimo, że jest to też najbardziej skomplikowana technika wspomaganego rozrodu należy mieć świadomość, iż nie jest ona żadną gwarancją na doczekanie się potomstwa, jest szansą i tak należy ją traktować. Postaramy się nieco przybliżyć Państwu skuteczność tej metody w liczbach. Jednocześnie należy się zastanowić czy o sukcesie mówimy już w przypadku uzyskania ciąży, czy też dopiero w momencie urodzenia dziecka?

Polska na szczęście nie odstaje od światowych standardów w odsetku uzyskanych ciąż metodą In vitro. Należy tu uwzględnić przyczyny niepłodności i w zależności od tego mówimy o skuteczności na poziomie 10 % – 64%, jednak średnio, i to w najlepszych placówkach, skuteczność oscyluje na poziomie ok. 44% (dane ESHRE).

Problem pojawia się jednak w interpretacji skuteczności przez kliniki. Czy za sukces uważa się już uwidocznienie pęcherzyka ciążowego, czy dopiero echo serca zarodka, a może wydanie na świat zdrowego dziecka?

Niestety skuteczność metody In vitro w dużej mierze zależy od wieku starającej się pary. Jeżeli oboje partnerów przekroczyło 40 rok życia to w rzetelnej klinice powinni oni usłyszeć, że ich szanse wynoszą mniej więcej 5-6% zdaniem dr Marka Wydrzyńskiego – ginekologa zajmującego się problemem niepłodności. Szanse te mogą zmaleć jeszcze bardziej gdy uwzględni się indywidualne problemy takiej pary. Jednak szczerość lekarza w takim wypadku jest konieczna, ponieważ w razie niepowodzenia para taka prawdopodobnie lepiej poradzi sobie emocjonalnie niż w przypadku gdy specjalista podał przekłamane, optymistyczne rokowania.

reklama

KOBIETA

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl